Individuele rondreizen naar Indonesie © Travelmarker Reizen

Individuele rondreis Java & Bali met privé-vervoer

18 daagse individuele rondreis voor € 1140/ exclusief vlucht

Sirih kauwende Javaanse © Travelmarker ReizenDag  1 - Van Jakarta naar Bogor

Vanaf het vliegveld of uw hotel in Jakarta reist u met uw privé-chauffeur naar uw hotel bij Bogor (het vroegere Buitenzorg), een rit van ongeveer 70 kilometer. Na aankomst heeft u de rest van de dag ter vrije besteding.

Bogor ligt op 265 meter hoogte aan de voet van de 2211 meter hoge gunung Salak. Hierdoor heeft de plaats een vrij koel klimaat en was het al in de koloniale periode een populaire plek om de hitte van het laaggelegen Batavia (het huidige Jakarta) te ontvluchten.

Bogor is als Buitenzorg in 1745 door gouverneur-generaal Van Imhoff gesticht als een particulier buitenverblijf. Hoogtepunt van een verblijf in Bogor is een bezoek aan de beroemde Botanische Tuinen (Kebun Raya) en het buitenverblijf Buitenzorg.

Overnachting in Happy Valley Guesthouse bij Bogor

Dag 2 - Van Bogor naar Lembang bij Bandung

Presidentieel paleis aan de Botanische Tuinen van Bogor © Travelmarker ReizenVandaag gaat er een lokale gids met u mee die u van alles kan vertellen over de bezienswaardigheden onderweg. In de ochtend brengt u een bezoek aan de beroemde Botanische Tuinen (Kebun Raya) en het buitenverblijf Buitenzorg. Buitenzorg was het voormalige paleis van de gouverneur-generaal van Nederlands-Indië. Het paleis ziet er, liggend in zijn grote tuin met vooraan de lotusvijver en iets verderop de grote waringin-bomen, nog altijd schitterend uit. Het paleis zelf is helaas voor bezoekers gesloten. De tuinen die achter het paleis liggen, zijn in 1817 geopend als 's lands plantentuin. Deze groeide snel uit tot een van de belangrijkste botanische tuinen ter wereld. In de tuin werd geëxperimenteerd met uitheemse plantesoorten. Het was de proeftuin van het in 1830 ingevoerde cultuurstelsel, waarbij de Javaanse boer verplicht werd op een deel van zijn grond produkten als thee, koffie, tabak, kina (kinine) en cassave voor het Gouvernement te verbouwen. De Botanische tuin van Bogor telt nu ruim 12.000 plantesoorten en 3000 orchideesoorten.

theepluksters bij de Puncak Pas © Travelmarker ReizenVanaf Bogor rijdt u via een schitterende route naar Bandung. Het landschap wordt mooier en de weg begint omhoog te klimmen, de bergen in. Hier begint het theedistrict. Langs de weg kunt u theepluksters aan het werk zien.
Het hoogste punt tijdens de 120 kilometer lange rit van Bogor naar Lembang is de Puncak, een bergpas met een grote naam bij oud-Indiëgangers. Vanaf de pas heeft u een magnifiek uitzicht op de met theestruiken bezaaide hellingen. De plaatsen in dit gebied beginnen allemaal met ci, het Sundanese woord voor water. In deze omgeving liggen namelijk een groot aantal heetwaterbronnen. Cipanas betekent bijvoorbeeld heetwater. Via Cianjur, de oude hoofdstad van de Sundanezen reist u door naar Lembang, waar u aan het eind van de dag aankomt.

Overnachting in SanGria Resort & Spa in Lembang

Lembang © Travelmarker ReizenDag  3 - Lembang, vrij verblijf

Vandaag heeft u de hele dag om Lembang en omgeving te verkennen. Omdat Lembang in een mooie en rustige groene omgeving iets ten noorden van Bandung ligt hebben we voor een verblijf in Lembang in plaats van het drukke en warmere Bandung gekozen. Mocht u toch liever in Bandung willen verblijven is dit echter ook mogelijk, geeft u dit dan aan ons door.

Het plaatsje ligt op de flank van de 2084 meter hoge vulkaan de Tangkubanprahu en is vooral bekend vanwege zijn gevarieerde groente- en fruitcultuur die op de fruitmarkt vlakbij uw resort verkocht wordt.

de krater van de Tangkuban Prahu © Travelmarker ReizenU kunt ervoor kiezen om vandaag lekker te gaan wandelen door de rijstvelden en theetuinen in de buurt van uw resort, een wandeling te maken naar de Maribaya waterval, of een bezoek te brengen aan de Tangkubanprahu. Omdat minibusjes tot aan de kraterrand van deze vulkaan kunnen komen is het er nogal toeristisch. Een wandeling door het vulkanische gebied is echter zeker de moeite waard, u passeert borrelende en pruttelende hete bronnen die dikke zwavelwolken uitbraken. Verder zijn er in dicht de buurt van uw resort diverse warmwaterbronnen en watervallen te bezoeken.

Uiteraard kunt u ook Bandung bezoeken. Bandung werd ooit het 'Parijs van het Oosten' genoemd, maar van deze vroegere grandeur getuigt nog maar weinig. Bandung wordt door de meeste reizigers als te druk beschouwd, maar telt nog wel een aantal zeer fraaie koloniale gebouwen, zoals rond Jalan Braga, de straat met de grootste concentratie art-deco gebouwen ter wereld. U moet tijdens een bezoek aan Bandung beslist een bezoek brengen aan het Savoy Homann Hotel, een van de mooiste voorbeelden van Art-Deco architectuur in de archipel.

Overnachting in SanGria Resort & Spa in Lembang

Dag 4- Per trein van Bandung naar Yogyakarta

Treinreis van Bandung naar Yogyakarta © Travelmarker ReizenVandaag wordt u van Lembang naar het treinstation van Bandung gebracht, waarvandaan u in ongeveer acht uur op een zeer ontspannen manier met de Lodaya-trein (eerste klasse) van Bandung naar Yogyakarta in Midden-Java reist. U reist door een schitterend landschap van heuvels, rivieren en rijstterrassen. Vooral de rit door de hooglanden van de Preanger, de eerste helft van de reis, is bijzonder mooi.

In Yogyakarta aangekomen wordt u op het station opgewacht door uw chauffeur en naar uw bijzonder sfeervolle hotel gebracht.



Op weg in Yogyakarta © Travelmarker Reizen Yogyakarta is een zeer aangename stad om gedurende een aantal dagen de Javaanse cultuur te proeven. De nauwe steegjes buiten de grote verkeersaders van Yogyakarta doen erg dorps aan.

Veel in Yogyakarta herinnert nog aan het koloniale verleden. De typische hollandse gevelhuizen lijken in dit klimaat iets uit hun plaats. Er is genoeg te zien en te doen in de stad en ook in de nabije omgeving zijn diverse bezienswaardigheden.

Yogyakarta is het culturele centrum van Java en daardoor ook eigenlijk van heel Indonesië. Eigenlijk is alleen het sultanaat van Yogyakarta als artistiek en cultureel centrum van alle oude Javaanse koninkrijken die er tijdens het Nederlandse koloniale bewind bestonden overgebleven.

Kraton van Yogyakarta © Travelmarker ReizenDe stad is ook een belangrijk centrum van de moderne Indonesische cultuur. Enkele grote Indonesische dichters, schilders, dansers en muzikanten wonen hier.

Van het Javaanse culturele leven kennen wij met name de wayang kulit, het schaduwspel van de prachtig bewerkte leren poppen en de door acteurs en actrices uitgevoerde wayang orang. Beiden voeren het Mahabaratha- en het Bratayudha-epos uit.

Overnachting in Jogja Village Inn in Yogyakarta

Dag  5 - Bezoek aan de Borobudur, 's middags vrij verblijf in Yogyakarta

Borubudur © Travelmarker ReizenVandaag heeft u in de ochtend een minibus met chauffeur tot uw beschikking om een uitgebreid bezoek aan de Borobudur en de Menduttempel te brengen. De Borobudur is een meer dan duizend jaar oud boeddhistisch tempelcomplex en het grootste Boeddhistische heiligdom ter wereld. De naam 'Borobudur' is ontleend aan het Sanskriet. Vihara Buddha Uhr betekent het Boeddistisch klooster op de heuvel.
De negen verdiepingen zijn negen oefeningen in meditatie ter voorbereiding op de aankomst op het hoogste platform, het Nirwana of hiernamaals. De muren van de Borobudur zijn gebeeldhouwd in basreliëfs en strekken zich uit over een totale lengte van zes kilometer. De eerste vier rechthoekige terrassen van de Borobudur laten ruim 1500 reliëfs zien, die het leven van Boeddha illustreren. Elk tafereel is een individueel meesterstuk.
De drie hoger gelegen terrassen tellen meer dan 400 stupa's, met in elk een boeddhabeeld. De Borobudur wordt bekroond door de Grote Stupa welke 40 meter boven de grond staat.

Vermoedelijk begon de Sailendra dynastie rond het jaar 780 met de bouw van de Borobudur. Tachtig jaar later waren de bouwwerkzaamheden voltooid. Waarschijnlijk is het complex niet lang in gebruik geweest en verwoest door een uitbarsting van de nabijgelegen vulkaan de Merapi. Dankzij steun van de Unesco is het schitterende bouwwerk tegenwoordig weer in volle glorie te bewonderen.

Candi Mendut © Travelmarker ReizenDe Mendut tempel ligt op drie kilometer afstand van de Borobudur en is zeker ook een bezoek waard. De voorzijde van de tempel is gericht naar de rivier de Benares (de Ganges van India), waar Boeddha Gautama zijn vijf discipelen voor de eerste maal onderwees.

In de Candi Mendut staat een schitterende drie meter hoge Boeddha en twee bodhisattva figuren. Samen met de Pawon tempel vormt de Mendut een integraal deel van het Borobudur tempelcomplex. De Pawon tempel is opgedragen aan Kuvera, de boeddhistische god van het geluk. Bedevaartgangers van over de hele wereld passeren deze tempels alvorens de grote Borobudur te beklimmen.

Batikwerkplaats in Yogyakarta © Travelmarker ReizenNa terugkomst in Yogyakarta heeft u de rest van de dag ter vrije besteding. U kunt op eigen gelegenheid een bezoek brengen aan verschillende handwerkfabrieken, zoals een batikwerkplaats, een plek waar wayang kulitpoppen voor het schaduwspel uit buffelleer worden gesneden en beschilderd of een zilversmid om te zien hoe het traditionele Djokjazilver wordt gemaakt.

Yogyakarta is het batikcentrum van Midden-Java en het is leuk een batikwerkplaats te bezoeken om te kijken hoe deze beroemde doeken gemaakt worden. Het maken van de beste batiks is handwerk, hetgeen veel tijd en vakmanschap vereist. Handbeschilderde batiks zijn tegenwoordig vrij prijzig.

Overnachting in Jogja Village Inn in Yogyakarta

Kraton van Yogyakarta © Travelmarker ReizenDag 6 - Vrij verblijf in Yogyakarta

Vandaag heeft u nog een hele dag ter vrije besteding in de culturele hoofdstad van Indonesië. In de ochtend kunt u op eigen gelegenheid een bezoek brengen aan de kraton, het sultanspaleis van Yogyakarta.

De midden in het centrum gelegen kraton van de sultan is een prachtig voorbeeld van de traditionele Javaanse paleisarchitectuur. De gebouwen, die rijkelijk gedecoreerd zijn met het meest fraaie houtsnijwerk, worden omgeven door vier witte muren, die elk één kilometer lang en drie meter dik zijn.

De oorspronkelijke gebouwen dateren uit 1756. De kraton is nog altijd de residentie van de sultan en is met zijn markten, kantoren, scholen, musea en moskeeën in feite een stad in de stad.

De kraton is enkel 's ochtends voor het publiek geopend. Inbegrepen in de toegangsprijs is een kratongids. Gaat u bij een bezoek aan de kraton gedekt gekleed.

Gamelanorkest - Yogyakarta © Travelmarker ReizenOp gezette tijden vinden er dansrepetities met gamelanorkest in de kraton plaats. Deze kunt u gratis bijwonen. Informeert u bij uw hotel naar deze tijden.

Op de alun-alun (open ruimte) voor het paleis ligt de grote markt, waar de meest fraaie gebatikte en geweven stoffen te koop worden aangeboden.
Vlak achter de kraton van de sultan van Yogyakarta ligt de beroemde vogeltjesmarkt, die zeker ook even bezocht moet worden. Helaas worden hier nog altijd beschermde vogelsoorten verkocht.

 

waterplaeis van Jogjakarta © Travelmarker ReizenEen andere interessante bezienswaardigheid van Yogyakarta is het waterpaleis, het koninklijke zwembad dat tussen 1758 en 1765 gebouwd is. Het 'paleis' ligt een paar honderd meter ten westen van de kraton en was ooit onderdeel van een groot park vol paleizen en baden voor de sultan en zijn harem.

Nu rest slechts een klein deel, waaronder de baden. In deze ruimte lagen de mannen en vrouwenbaden, van elkaar gescheiden door de toren in het midden, waarvandaan de sultan toezicht hield op het gebeuren. U kunt de toren beklimmen voor een mooi uitzicht over de stad en het waterpaleis.

Javaanse wayang © Travelmarker ReizenOok een wandeling over de Malioboro, de hoofdstraat van de stad, is beslist de moeite waard. Overal staan kraampjes waar druk gehandeld wordt in kleding, houtsnijwerk, leren tassen en riemen, goedkope batikstoffen en toeristische prullaria. Langs Jalan Malioboro en vooral in de toeristenwijk rond Jalan Prawirotaman, is volop keuze uit restaurants.

Verder telt Yogyakarta enkele aardige musea, zoals het Sonobodoyo museum, waar antieke wapens, leren en houten poppen van het wayang theater, maskers, textiel, beelden, curiosa en oude gamelan instrumenten tentoongesteld worden. In het Museum Perjuangan in het voormalige hollandse fort Vredeburg wordt een overzicht van de geschiedenis van Yogyakarta in diorama voostellingen tentoongesteld.

Bijzonder de moeite waard is ook het bijwonen van traditionele dansen, wayang kulit (schaduwspel), wayang golek (houten poppen) en voorstellingen van het Ramayanaballet. Informeer hiernaar bij uw hotel.

Overnachting in Jogja Village Inn in Yogyakarta

Dag 7 - Van Yogyakarta naar de Candi Sukuh, met bezoek aan het Prambanan tempelcomplex, Solo en een wandeling bij erotische tempel

het Prambanan tempelcomplex © Travelmarker ReizenVandaag wordt u per privé-minibusje van Yogyakarta naar de Candi Sukuh gebracht. Onderweg bezoekt u het Prambanan tempelcomplex op 16 kilometer ten oosten van Yogyakarta. Het tempelcomplex is minstens zo indrukwekkend als de Borobudur. Het is tussen de 8e en 10e eeuw gebouwd en gewijd aan de drie belangrijkste hindoe-goden. Oorspronkelijk bestond het complex uit maar liefst 244 tempels. Van de paar inmiddels gerestaureerde tempels is vooral de gigantische Shiva tempel bijzonder indrukwekkend. Deze vijftig meter hoge tempel, ooit de hoogste van Java, is gebouwd om koning Balitung, een vorst van het machtige Javaanse rijk Mataram, in te begraven.

De prachtige reliëfs, die het Ramayana epos als onderwerp hebben, beginnen links op de Shiva tempel en lopen dan via de noordelijke Vishnu tempel naar de Brahma tempel in het zuiden waar ze eindigen. Tijdens een rondgang over het tempelterrein heeft u bij helder weer een prachtig uitzicht op de in de verte gelegen Gunung Merapi, een van de meest actieve vulkanen van Indonesië.

Mangkunegaran kraton - Solo © Travelmarker ReizenVanaf de Prambanantempels rijdt u verder naar Solo. Solo, ook vaak Surakarta genoemd, is Java's oudste culturele centrum. Vroeger bestond de stad uit de twee 'Vorstenlanden' van de Susuhunan (vorst) van Surakarta en de vorst van Mangkunegara. Als bestuurlijke eenheden zijn ze reeds lang verdwenen, nog wel rest ons de schitterende kratons van beide vostenhuizen, waarvan u de oude Mangkunegaran kraton bezoekt. De kraton is geheel van teakhout gebouwd en bestaat uit twee hoofdgebouwen, de pendopo (ontvangstzaal en dansruimte) en de Dalem Ageng (ceremonieele hal), geflankeerd door de woonvertrekken van de familie. In de Dalem Ageng kunt u de gouden sieraden, krissen, bronzen beelden en het antiek van de sultansfamilie bezichtigen. Met een beetje geluk kunt u getuige zijn van een dansrepetitie, die af en toe in de pendopo wordt opgevoerd. Naast de kraton liggen de oude barakken van de cavalerie, die nog altijd bewoond worden.

Wandeling van de Candi Ceto naar de Candi Sukuh © Travelmarker ReizenNa uw bezoek aan deze unieke residentie van de sultan van Solo rijdt u de bergen in naar de hooggelegen Candi Ceto, een van de erotische tempels van Java. De tempel ligt op 1400 meter hoogte op de flank van de vulkaan de Lawu en dankt haar naam aan de vele vruchtbaarheidssymbolen waar de Javanen nog altijd offers aan komen brengen. De tempel ligt temidden van uitgestrekte kruidnagel- en theeplantages. Vanaf de Ceto tempel start u met een lokale gids een twee uur durende wandeling door bergachtig gebied met prachtige uitzichten in de richting van de op negenhonderd meter gelegen Candi Sukuh, een andere erotische tempel. Deze wandeling is eventueel te verlengen. Het laatste stuk legt u af per auto.

Candi Sukuh, , de erotische tempel van Java © Travelmarker ReizenDe Candi Sukuh heeft een voor Indonesië zeer bijzondere vorm. U zou dit bouwwerk eerder in Latijns-Amerika dan in Azië verwachten. Hoewel zeer bijzonder wordt de mysterieuze tempel door de geisoleerde ligging zelden bezocht.
De tempel is rond het jaar 1450 gebouwd, tijdens de laatste jaren van het hindoeïstische Majapahit-rijk. Ook de Sukuh tempel is rijkelijk versierd met vruchtbaarheidssymbolen en een aantal fraaie reliëfs die fragmenten uit het Ramajana en het Mahabharata-epos tonen. Men denkt dat de tempel gebruikt werd voor een vruchtbaarheidscultus of voor seksuele opvoeding.

Wandeling bij de Candi Sukuh © Travelmarker ReizenNa uw bezoek aan de Candi Sukuh loopt u naar uw lagergelegen hotel. De wandeling van vandaag kunt u net als de andere wandelingen tijdens deze reis natuurlijk ook overslaan. U kunt indien u niet wenst te wandelen alleen een bezoek brengen aan beide erotische tempels, zodat u dan meer tijd over hebt om te genieten van de tempels en de mooie omgeving van uw hotel. Vanaf het hotel kunt u ook heerlijk op eigen gelegenheid korte wandelingen maken.

Overnachting in Sukuh Cottages bij de Sukuh tempel

Dag 8 - Van Candi Sukuh naar Malang

de waterval bij Tawangmanggu © Travelmarker ReizenVanaf de Candi Sukuh kunt u indien u dat wenst met uw gids in ruim twee uur door een prachtig glooiend berglandschap met kruidnagelbomen, afgelegen Midden-Javaanse dorpjes en watervallen naar Tawangmanggu lopen. Deze wandeling heeft weer een heel ander karakter dan de wandeling van de dag ervoor en is eventueel in te korten. U komt langs een indrukwekkende waterval in een gebied rijk aan enorme boomvarens. Vanaf deze waterval is het een klein half uur klimmen naar Tawangmanggu. Als u de wandeling inkort hoeft u deze klim niet te maken. Tawangmanggu, gelegen op 1230 meter hoogte, is een rustig en koel bergplaatsje in een bosrijke omgeving.

Vanaf Tawangmanggu maakt u een schitterende rit naar het bergdorp Sarangan. De steile en bochtige weg naar Sarangan loopt over een 1830 meter hoge pas die de grens tussen Midden- en Oost-Java vormt. Veel verkeer rijdt hier niet. Sarangan is een bergdorp dat aan een kratermeer ligt. Het meer van Sarangan, op de flank van de gunung Lawu, was al in de koloniale periode een geliefd vakantieoord. Tegenwoordig is het vooral bij Indonesiërs populair, buitenlandse toeristen komt u hier vrijwel niet tegen.

Vanaf Sarangan rijdt u verder naar Malang. De laatste anderhalf uur rijdt u weer via een prachtige bergweg. U ziet dan in de verte de steden Batu en Malang liggen. U komt tegen de avond in Malang aan.

Overnachting in Hotel Graha Cakra in Malang

Dag 9 - Malang, ochtendexcursie naar Wonosari

Kerk in Malang © Travelmarker ReizenIn de ochtend maakt u een excursie naar de theetuinen van Wonosari, op 30 minuten rijden van Malang. U brengt dan een bezoek aan een theefabriek en maakt een korte rondrit over de plantage, waarbij u van een lokale gids uitleg krijgt over het theeplukproces. Er is ook gelegenheid voor een korte wandeling over de theeplantage.


De rest van de dag heeft u ter vrije besteding in Malang. Het op 445 meter hoogte gelegen Malang is een stad met een uitgesproken Europese sfeer, waarvan nog een groot aantal gebouwen uit de koloniale periode getuigen.

In de koloniale periode was Malang vanwege haar hogere en dus koelere ligging bij de gepensioneerde Nederlanders een populaire verblijfplaats. Een bezoekje aan het oude Toko Oen Restaurant & Ice cream Palace (Jl. Jend. Basuki Rachmat 5) is een must wanneer u in Malang bent. De inrichting van dit ruime etablissement is nauwelijks veranderd sinds de koloniale periode.

Overnachting in Hotel Graha Cakra in Malang


Jeeptocht naar de Bromo © Travelmarker ReizenDag 10 - Van Malang naar de Bromo

Vandaag brengt uw chauffeur u van Malang naar een plek waar u overstapt in een jeep. Met deze gedeeltelijk open jeep rijdt u zittend (voorin) of staand (achterin) door een werkelijk fantastisch landschap naar het begin van de zandzee rond de Bromo vulkaan. Uw bagage wordt via een andere route door uw auto naar uw hotel bij de Bromo gebracht. U rijdt over een smalle bergkam en ziet zowel links als rechts van u nog prachtige primaire wouden die verderop langzaam plaatsmaken voor een wonderschoon mozaïek van landbouwakkertjes op steile hellingen.

U kunt indien u dat wenst onderweg een wandeling van een klein uur naar een waterval maken. Deze waterval ligt verscholen in een ongerept tropisch woud. De nevel zorgt ervoor dat het licht vaak in de vorm van een regenboog wordt verstrooid.

Per jeep naar de Bromo © Travelmarker ReizenIn het dorpje Ngadas laat de Tengger-vulkaan zich goed zien. Even na Ngadas arriveert u in Jemplang aan de rand van de zandzee. In de immense zandzee (8 bij 11 km) van het Bromo kratercomplex liggen drie vulkanen binnen een nog veel grotere vulkaankrater. De vulkanen die deel uitmaken van het Bromo-Tenggermassief vormen samen het meest spectaculaire vulkaanlandschap van Indonesië. Een bezoek aan de Bromo voelt aan als een bezoek aan een andere planeet. U begrijpt nu waarom het Tenggervolk, de zeer geïsoleerd levende bevolking in het gebied, gelooft dat de god Brahma hier huist.

Bromo-Tenggermassief © Travelmarker ReizenVanaf Jemplang kunt u als u dat wilt ook de zandzee inlopen. U volgt de jeepsporen en loopt eerst door een grasland met veel bloeiende kruidachtigen alvorens deze overgaat in een zee van zand. Na een unieke voettocht van ongeveer drie uur door het maanlandschap rond de Bromovulkaan bereikt u uw hotel aan de kraterrand bij Cemoro Lawang, de laatste 20 minuten is een stevige klim. Het is natuurlijk ook mogelijk om alleen het eerste gedeelte van deze route te lopen en het laatste stuk weer per jeep af te leggen. De Bromo vulkaan ligt tijdens de wandeling aan uw linkerhand. U kunt ook van Jemplang naar uw hotel rijden en vervolgens met de jeep naar de voet van de Bromo gaan en deze beklimmen.

schooljeugd © Travelmarker ReizenCemoro Lawang ligt op 2360 meter hoogte bovenop de buitenste kraterrand van het Bromo-Tengger massief.

Overnachting in Lava View Lodge in Cemoro Lawang

Dag 11 - Bromo vulkaan, naar Kalibaru

's Ochtends kunt u een wandeling van een uur door de zandzee maken om staande op de kraterrand van de Bromo de zon op te zien komen. Ook leuk is het om een jeep te huren en naar een ander uitzichtpunt te rijden vanwaar u de zonsopkomst kunt genieten. Het opkomen van de zon over het buitenaardse landschap rond de Bromo is een uniek schouwspel. Na zonsopkomst rijdt u dan door naar de Bromo waarvan u alsnog de top kunt beklimmen. Een jeep kunt u de avond vantevoren bij de receptie bespreken en kost ongeveer 25 euro.

Na het ontbijt wordt u per minibusje van de Bromo naar Kalibaru gebracht, een rit van ongeveer 170 kilometer.

cacaoboom © Travelmarker ReizenKalibaru is een klein plaatsje op de helling van de 3000 meter hoge Gunung Raung. Rond het plaatsje, dat op 480 meter hoogte ligt, liggen verschillende plantages. Een verblijf in het sfeervolle Margo Utomo Agro Resort is een goede gelegenheid om eens wat meer te weten te komen van de verschillende gewassen die in dit gebied verbouwd worden. U slaapt hier namelijk op een plantage, die al sinds de koloniale periode in bedrijf is. In de middag kunt u onder begeleiding van een gids een wandeling over de plantage maken,waarbij u uitleg krijgt over de gewassen die er groeien. Te zien is nootmuskaat, peper, cassave, ananas, en verschillende planten- en bloemensoorten, waaronder orchideeen. Daarnaast kunt u een koffiefabriek bezoeken of een kijkje nemen bij de mensen thuis, om te zien hoe ze tahu en tempe maken. Drie kilometer buiten het dorp ligt een mooie waterval.

Via uw hotel zijn nog diverse optionele excursies te boeken. Bijzonder de moeite waard is de niet al te zware wandeling naar de Hill View cottages. Deze drie uur durende wandeling start bij de miniplantage van het hotel en loopt via kleine dorpjes met tahu en tempe fabriekjes, rijstvelden en bos naar de rivier die u via een prachtige natuurlijke brug oversteekt naar de Hill View cottages.

Overnachting in Margo Utomo Agro Resort in Kalibaru

Balinees tempelfeest © Travelmarker ReizenDag 12 - Van Kalibaru naar Bali

Na het ontbijt rijdt u met uw chauffeur van Kalibaru naar Ketapang, een rit van een kleine twee uur. In de haven van Ketapang neemt u de veerboot naar Bali, een leuke bootreis van ruim een half uur. Met wat geluk kunt u tijdens deze oversteek dolfijnen zien. Aangekomen in Gilimanuk, de haven in het noordwesten van Bali, wordt u naar het kustplaatsje Pemutaran gebracht, waar u rond lunchtijd aankomt. Hier neemt u afscheid van de chauffeur die uw vervoer heeft verzorgd vanaf Yogyakarta. Tijdens uw vrije dagen op Bali heeft u geen beschikking over privé-vervoer, u kunt vervoer ter plekke eenvoudig regelen via de receptie van uw hotel.

Balinese jeugd © Travelmarker ReizenPemutaran is een klein visserdorp met een aantal hotels aan het strand. Het is een van de minder bekende badplaatsen van Bali en daardoor nog heerlijk rustig, zeker in vergelijking tot de zuidelijke badplaatsen zoals Kuta. Voor het zwarte lavastrand ligt een mooi koraalrif, en het mooie achterland leent zich voor een aantal interessante optionele excursies.

Overnachting in Adi Assri Beach Resort in Pemutaran

Dag 13 - Vrij verblijf in Pemutaran

Zwemmend vanaf het strand kunt u direct genieten van de adembenemende onderwaterwereld voor de kust van Pemutaran.

dolfijnen kijken © Travelmarker ReizenHet strand bestaat deels uit vulkanisch zand en heeft net als in de overige badplaatsen van het noorden van Bali een grijzige kleur.

Pemutaran is de beste basis om te snorkelen of duiken bij pulau Menjangan, dat letterlijk om de hoek ligt. Rond dit eilandje liggen de mooiste riffen van Bali. Het water is er bijna altijd helder en de stroming is gering, u kunt er dus ook als beginner uitstekend snorkelen. Vroeg in de morgen is de kans groot dat u op weg naar Menjangan dolfijnen tegenkomt. U kunt een snorkelexcursie regelen bij de receptie van het hotel of bij de lokale vissers van Pemutaran zelf.

Natuurlijk kunt u voor de kust van Pemutaran of bij het eiland Menjangan ook gaan duiken. De duikcentra van Pemutaran bieden ook excursies naar verderweg gelegen duikstekken aan, zoals de duikexcursie naar het wrak van de USS Liberty, vlak voor de kust bij Tulamben.

Het strand van Pemutaran © Travelmarker ReizenU kunt vanuit Pemutaran nog diverse andere excursies maken. In het achterland bevinden zich de wijngaarden van Hatten, de grootste wijnproducent op Bali en het enige nationale park dat Bali kent (Bali Barat Nationaal Park). In het Bali Barat Nationale Park kunt u te voet op zoek gaan naar diersoorten zoals het rusa hert, muntjak, civetkatten, apen en wilde varkens. Hier leven ook de laatste honderd Balinese spreeuwen met hun karakteristieke blauwe oogvlek. De verder spierwitte Balinese spreeuw (Bali Starling of Leucopsar rotschildi) is het enige inheemse dier van het eiland en sinds 1967 beschermd.

Pura Pulaki © Travelmarker ReizenOp korte afstand van Pemuteran ligt een opvangcentrum voor zeeschildpadden. Met een beetje geluk mag u hier een zeeschildpadje naar zee brengen.

Op een paar honderd meter voor de kust ligt een gebied waar men het koraal rehabiliteerd, het is een van de grootste rehabilitatie-gebieden gebieden in de wereld.

Iets ten oosten van Pemutaran ligt de Pura Pulaki, een zeer schilderachtige, in meerdere terrassen op een steile klip gelegen zeetempel. De hoge donkere muren lijken een eenheid te vormen met de zwarte rotsformatie.

Ceremonie in de Pura Pulaki © Travelmarker ReizenDe Pura Pulaki wordt tot de zes heiligste tempels van Bali gerekend en zou als zoveel andere zeetempels door de heilige priester Nirartha opgericht zijn, ter ere van zijn verdwenen en tot godin geworden dochter. De Pura Pulaki is begin 1980 hersteld en nu het huis van een grote groep bijdehante apen die de tempel bewaken. U kunt deze tempel op uw vrije dag bezoeken of op de dag dat u van Pemutaran naar Munduk reist.

Overnachting in Adi Assri Beach Resort in Pemutaran

Dag 14 - Van Pemutaran naar Ubud met diverse interessante stops

Vandaag reist u van Pemutaran naar Ubud, de culturele hoofdstad van Bali. Onderweg stopt u bij de Brahma Vihara Ashrama, een kleurrijk boeddhistisch klooster in de bergen achter Lovina. Het is het enige boeddhistische klooster van Bali. Ondanks dat het een boeddhistisch bouwwerk is, herkent u Balinese architectuur en houtsnijwerk. Vanaf het op een heuvel gelegen klooster heeft u een prachtig uitzicht over de rijstvelden en de zee.

De hotsprings van Banjar © Travelmarker ReizenOp korte afstand van het klooster liggen de warmwaterbronnen (air panas) van Banjar en een mooi tempeltje in een weelderige groene omgeving waar u een bad kunt nemen.

Vervolgens verlaat u de noordkust en gaat u het scheidingsgebergte tussen Noord- en Zuid-Bali over. In overleg met uw chauffeur kunt u kiezen welke route u rijdt en waar u onderweg wenst te stoppen. In het uitgebreide nederlandstalige informatiepakket dat u van onze lokale agent ontvangt, vindt u meer informatie over de verschillende routes. Een mooie route is de langere rijstterrasroute via Munduk, het Tamblinganmeer, de prachtige Bratantempel aan het gelijknamige kratermeer en Jatiluwih, de oudste en misschien wel mooiste rijstvelden van Bali.

Indien de tijd het toelaat kunt u even van de route afwijken om Tanah Lot te bezoeken. Deze beroemde zeetempel ligt op een rotseilandje voor de kust en wordt volgens een legende bewaakt door giftige slangen. De Tanah Lot is de meest gefotografeerde tempel van Bali en wordt vaak bij zonsondergang bezocht, maar overdag heeft u het rijk voor u alleen. Indien u de Tanah Lot tempel bezoekt komt u laat in de middag in Ubud aan.

Pura Pulaki © Travelmarker ReizenMet al deze bijzondere stops is deze dag niet enkel een reisdag van A naar B, maar een volle en zeer interessante excursiedag waardoor u een goede indruk van het natuurschoon en de cultuur van Bali zult krijgen. Uiteraard is het ook mogelijk om zonder al te veel stops naar Ubud te reizen, daar u met privé-vervoer reist. Aan u de keuze.

Overnachting in Sagitarius Inn in Ubud

Dag 15 - Ubud, vrij verblijf

Het Balinese dorp Ubud is het culturele centrum van Bali en vooral beroemd om zijn schilderkunst. De traditionele Balinese cultuur wordt hier hoog in ere gehouden en er zijn dan ook vaak religieuze ceremonies, dansvoorstellingen en tempelfeesten. Vrijwel zeker kunt u hier enkele van deze kleurrijke festiviteiten meemaken.

De vele kunstschilders van Ubud hebben in het dorp meerdere kunstgalerijen geopend. Ook Europese kunstenaars wonen en werken in Ubud. Zij zijn de opvolgers van Rudolf Bonnet en Walter Spies, die hier voor de Tweede Wereldoorlog werkten en de Balinese schilder- en beeldhouwkunst sterk beïnvloed hebben.

Tempelfeest © Travelmarker ReizenTijdens uw verblijf in Ubud zijn diverse activiteiten mogelijk. Het is meer dan de moeite waard wandelingen en fietstochten in de mooie omgeving van het dorp te maken. Fietsen kunt u overal voor een gering bedrag huren. Dit is ook de manier om met de echte Balinese levenswijze in de dorpen en op het platteland rond Ubud kennis te maken.

Het is mogelijk per fiets van het in het noorden gelegen Baturmeer af te dalen naar Ubud, een leuke en ontspannen fietstocht van ruim twee uur.
Deze fietstocht kost € 25 per persoon (inclusief transport, fiets, gids en een lekkere Balinese lunch na afloop).

Naast Ubud ligt Monkey Forest, een stukje weelderig, tropisch bos dat bewoond wordt door enkele groepen uiterst brutale apen. Aan de zuidzijde van het bos staat een Pura Dalem Agung tempel (tempel van de doden).

Vlakbij Ubud liggen ook een aantal interessante bezienswaardigheden, die goed op eigen gelegenheid te bezoeken zijn, zoals de fraai bewerkte grot Goa Gajah op ongeveer 4 km ten oosten van Ubud en de reliëfs van Yeh Pulu. De uit de 11e eeuw daterende koningsgraven van Gunung Kawi liggen in een diepe spelonk van de Pakrisanrivier, iets te noorden van Ubud. De graven hebben de vorm van Javaanse candi en zijn in een steile rotswand boven de rivier uitgehakt. Om het tempelcomplex Gunung Kawi te bereiken moet u een lange trap af en na afloop dus ook weer omhoog.

Raften op de Telaga Waja © Travelmarker ReizenHet is verder mogelijk om te raften op de Telaga Waja of op de Ayung-rivier, ten westen van Ubud. Dit neemt inclusief transport een halve dag in beslag en kost € 50 per persoon, inclusief lunch.

U kunt ook per shuttle bus of gecharterd vervoer naar Kuta te gaan, het populaire en dus drukke toeristencentrum in het zuiden van Bali. Een dagje winkelen of naar het strand gaan is echter best aardig. Als u gaat zwemmen, past u dan op voor de gevaarlijke onderstroom.

Naast dat Ubud het culturele centrum van het eiland is, wordt de plaats vanwege het grote aantal zeer goede restaurants ook wel het culinaire centrum van Bali genoemd. Kortom, u zult zich tijdens uw vrije dag in Ubud geen moment vervelen!

Overnachting in Sagitarius Inn in Ubud

Dag 16 - Van Ubud naar Padangbai met diverse interessante stops

Rijstvelden © Travelmarker ReizenVandaag reist u van Ubud naar Padangbai, een rit van ruim een uur zonder stops. U heeft uw privé-vervoer echter de hele dag tot uw beschikking, zodat u er weer een interessante excursiedag door het oosten van Bali van kunt maken. Het dunbevolkte oosten van Bali wordt relatief weinig bezocht door toeristen. U vindt er de mooiste rijstterrassen van het eiland, indrukwekkende vulkanen, diepe valleien met snelstromende bergrivieren en traditionele dorpjes met gastvrije mensen. U reist langs de flank van de hoogste en meest heilige berg op Bali: de Agung. De Balinezen beschouwen de Gunung Agung als 'de navel van de wereld' en slapen met hun hoofd naar de vulkaan.

Raften op de Telaga Waja © Travelmarker ReizenBijzonder de moeite waard om tussen Ubud en Padangbai te bezoeken zijn de paviljoens van Klungkung, het waterpaleis van Tirtagangga en het traditionele Bali Aga dorp Tenganan. De route naar Tirtagangga volgt de zuidflank van de Agungvulkaan en voert u langs de mooiste rijstterrassen van het eiland.

Het Taman Gili complex in Klungkung bestaat uit verschillende fraai beschilderde paviljoens en is een overblijfsel van een oud paleis annex gerechtshof uit de zeventiende eeuw. Het was het hoogste rechtscollege van het eiland.

Rijstvelden © Travelmarker ReizenHet Kerta Gosa Paviljoen is het paviljoen van de gerechtigheid. Een raad van wijze mannen sprak hier recht over zaken die niet binnen families of dorpsraden konden worden opgelost. Het prachtig beschilderde plafond is een fraai voorbeeld van klassiek Balinese schilderkunst en laat de vaak gruwelijke straffen zien die boosdoeners en zondaars in de hel te wachten staan en de beloning in de hemel voor diegeen die een goed leven heeft geleid.

Het paleis van Tirtagangga is in 1948 gebouwd door de koning van Karangasem. De koning en zijn familie gebruikten het waterpaleis om te rusten en te relaxen.

Tenganan © Travelmarker ReizenNu wordt het door de lokale bevolking gebruikt om te baden en te zwemmen.

Tirtagangga betekend letterlijk "water uit de Ganges" en het heilige bronwater van het paleis mag alleen worden gebruikt voor tempelfestivals en ceremonies. Van een echt paleis is eigenlijk geen sprake, het is meer een waterpark met Balinese beelden, fonteinen en waterpartijen met koikarpers.

U bezoekt tevens Tenganan, een zeer traditioneel Bali Aga dorp. In dit volledig uit traditionele huizen bestaande dorp wordt de kostbare dubbele ikat geweven. U krijgt in Tenganan ondanks de souvenirkraampjes een zeer goede indruk van een traditioneel Balinees dorp.

Het vissersdorp Padangbai is uitgegroeid tot een kleine badplaats in het oosten van Bali. We hebben voor een afsluiting in Padangbai gekozen omdat u hier in tegenstelling tot het nabijgelegen Sanur en Candidasa voor de kust goed kunt snorkelen en Padangbai een tweetal witte zandstrandjes heeft die iets buiten het dorp liggen. Bij Bias Tugal, het spierwitte strandje op een kwartier lopen ten zuiden van de baai van Padangbai kunt u enkel zwemmen.

Padangbai ©  Sybrand en Marieke OosterhofAls u wilt snorkelen moet u naar Pantai Blue Lagoon gaan, een strand op een kwartier lopen ten noorden van Padangbai. Hier kunt u uitstekend vanaf het strand snorkelen boven een schiterende zeetuin.

Overnachting in Hotel Puri Rai in Padangbai

Dag 17 - Padangbai, vrij verblijf

Vandaag kunt u de hele dag genieten van zon, zee en strand en snorkelen. Met vissersbootjes kunt u op eigen gelegenheid naar diverse mooie riffen varen en het adembenemende onderwaterleven van Padangbai bewonderen.

Het strand van Bias Tugal bij Padangbai © Travelmarker ReizenPadangbai is de beste basis voor duikers die de onderwaterwereld ten oosten van Bali willen verkennen. Als u wilt gaan duiken kunt u dan ook terecht bij de diverse duikcentra van Padangbai. De Blue lagoon is vanwege de geringe stroming een uitstekende lokatie voor beginnende duikers.

De duikcentra van Padangbai bieden ook zeer interessante excursies naar verderweg gelegen duikstekken aan, zoals naar de eilandjes Nusa Penida, Nusa Lembongan of Gili Tepekong en het wrak van de USS Liberty bij Tulamben.

Overnachting in Hotel Puri Rai in Padangbai

Dag 18 - Van Padangbai naar het vliegveld of Seminyak

Vandaag wordt u in ongeveer twee uur van Padangbai naar het vliegveld of of een badplaats in het zuiden van Bali gebracht waarmee een einde komt aan uw rondreis over Java en Bali. Uiteraard kunt u indien u dat wenst de reis verlengen met een verblijf in Sanur ( € 30 per persoon per nacht) of in Seminyak ( € 25 per persoon per nacht).

beknopt dagprogramma, reissom & kaart

 

 

 




Indonesië

Bouwstenen
Individuele rondreizen
Reizen op maat
Vervoer
Hotels
Reisinfo
Vrijblijvende aanvraag




Travelmarker Reizen is lid van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (lidnummer 2962)

| stuur deze pagina naar een kennis | | bezoek onze reisportal |

© 2010        Travelmarker Reizen